Wiosna do nas idzie! Przyleciały pierwsze bociany!

Autor: Portal DzienDobryBiałystok.pl, 05/03/2017To już pewne jak „amen” w pacierzu, że idzie do nas wiosna. Idzie i to dużymi oraz szybkimi krokami. Nie dość, że robi się cieplej i śnieg powoli znika, to jeszcze mamy gości, których kochamy najbardziej. Bo to ci goście zwiastują zmiany pogodowe, na które czekaliśmy od kilku miesięcy. Pierwsze bociany wylądowały!

Bardzo lubimy podawać dobre wiadomości, a te właśnie do takich się zaliczają. Idzie do nas wiosna. I wygląda na to, że przyjdzie szybciej niż się spodziewaliśmy. Jeszcze około tygodnia temu całe miasto walczyło ze śniegiem, a w tej chwili cierpliwie czekamy aż śnieg zniknie całkiem. Nie tylko z powodu padającego deszczu, ale również znacznie wyższych temperatur.

To nie wszystko. Podejrzewamy, że nie tylko nam przyjemnie ogląda się bociany. A pierwsze właśnie już do nas dotarły. Następne szykują się do lotu do Polski. Natura w takich przypadkach się nie myli i na pewno nie da się jej oszukać. Skoro ptaki tu przybyły, będą musiały żerować, a to oznacza, że pożywienia w śniegu już szukać nie będą. Dodamy, że nie jest to nic dziwnego, że do naszego kraju już w lutym przylatują bociany. W poprzednich latach było podobnie i podobnie wcześniej niż zwykle zaczynała się wiosna. Choć różnie też bywało na święta wielkanocne. Na pewno wielu pamięta lepione ze śniegu wielkanocne zające. Na szczęście takie anomalnie pogodowe trwały bardzo krótko.

Posłańca wiosny widziano w powiecie monieckim. Nawet otrzymaliśmy zdjęcie od jednego z naszych czytelników. Niestety, zdjęcie było robione ze sporej odległości, więc nie jest najlepszej jakości, dlatego go nie zamieszczamy. Ale skoro pierwsze bociany już wylądowały, warto zachęcić i innych członków tej ptasiej rodziny do szybkiego przylotu. Każdy może wspomóc budowę gniazda lub naprawę starego. Jak to zrobić podpowiada Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”.

- O pomoc finansową warto zgłosić się do urzędu gminy lub urzędu miasta czy starostwa powiatowego. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, które obejmują m. in. sprawy z zakresu ochrony przyrody. Tak więc, gmina powinna przeznaczyć część swojego budżetu na ochronę przyrody na swoim terenie. O pomoc w przeprowadzeniu prac związanych z remontem gniazda zwracać się można również do straży pożarnej – informują aktywiści.

Europejskie bociany białe już od czasów średniowiecza budują swoje gniazda w pobliżu ludzkich siedzib. Gniazdują na dachach domów, kominach, słupach energetycznych i specjalnie przygotowanych platformach. Wiosną zawsze wracają w te same miejsca, aby wychować młode lub też zakładają gniazda w niewielkiej odległości od starych miejsc. Zwyczajowo, młode bociany próbują również powrócić w pobliże gniazda, gdzie się urodziły. To powoduje, że niektóre gniazda są w ciągłym użytku przez dziesiątki lat.

Tymczasem sprawdziliśmy jeszcze u synoptyków prognozy długoterminowe i wynika z nich, że te bociany, które już do nas przyleciały, raczej się nie pomyliły. Wiosna idzie na całego. Do 5 marca nie ma mowy o żadnych ujemnych temperaturach.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: pixabay.com/ birds)

 
Opinie (2)

gość
05/03/2017

Cudownie, w końcu ciepełko

gość
07/03/2017

A w Chojewie ( podlaskie ) na 100 słupów 120 gniazd. Na 100 gospodarzy 120 kawalerów.
I co wy na te bociany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej

wróć

pełna wersja portalu